آشنایی با چرخ گوشت و طرز کار آن

چرخ گوشت نانیوا مدل G35

آشنایی با چرخ گوشت و طرز کار آن

ما در این مطلب قصد داریم شما را با چرخ گوشت و طرز کار و انواع آن آشنا کنیم :

از چرخ گوشت برای تبدیل کردن قطعات بزرگ گوشت به قطعات کوچکتر استفاده می شود . این دستگاه در دو نوع دستی و برقی می باشد . البته امروزه از نوع دستی استفاده نمی شود و فقط در کشور‌های جهان سوم نظیر کوبا ، زیمباوه ، کره شمالی و در بخش‌هایی از روسیه مورد استفاده قرار می گیرد .

تاریخچه چرخ گوشت

بشر از همان اوایل برای تهیه پروتئین‌های لازم بدن به خوردن گوشت نیاز داشته و به همین منظور اقدام به ساخت وسایلی کرد تا بتواند گوشت شکار خود را به قطعات کوچکتر تبدیل کند و راحتتر آن را بخورد . به مرور زمان با تغییر روش غذا خوردن و نیاز بشر به تنوع غذایی ، مجبور به اختراع وسیله‌ای شد تا به کمک آن بتواند قطعات گوشت را کوچکتر کند .

استفاده از هاونگ

در مرحله ی اول از هاونگ برای ریز کردن گوشت ها استفاده کرد . بدین ترتیب گوشت را در ظرف توخالی می‌ریختند و با ضربات متعدد و زیاد ، گوشت را در این ظروف به وسیله هاونگ ریز می کردند .

اما انسان با به کار بردن هوش و نیازش به راحتی ، توانست در اواسط قرن 20 و قبل از جنگ جهانی اول، چرخ گوشتی دستی را اختراع کند . اولین بار در کشور آلمان آشپزی ناشناس با چرخاندن دسته این وسیله ، گوشت را به شکل خمیر در آورد .

آشنایی با چرخ گوشت و طرز کار آن
آشنایی با چرخ گوشت و طرز کار آن

آشنایی با چرخ گوشت های دستی و طرز کار آن

اولین چرخ گوشت دستی دارای تیغه ای از جنس فولاد ، میله جلو برنده که شکلی مانند حلزون داشت و گوشت را با فشار به سمت تیغه هدایت می‌کرد . همچنین فیلتر ، متشکل از ورقه‌ای صاف با سطحی سوراخ سوراخ از دیگر بخشهای این چرخ گوشت بود و در واقع محل خروج گوشت خمیر شده از دستگاه را تشکیل می داد .

محفظه اولیه گوشت دهنه گشاد داشت و در واقع محل انداختن گوشت به داخل دستگاه بود. پس از جنگ جهانی دوم با افزایش استفاده مردم از وسایل برقی، اولین چرخ گوشت برقی توسط مخترعان آمریکایی اختراع شد و به صورت گسترده ای وارد بازار جهانی شد.

اولین چرخ گوشت برقی را شرکت جنرال موتورز ساخت که با قیمتی گران ، صدای بسیار بلند و بازدهی کم وارد بازار جهانی شد . بعد از آن کشور ژاپن این وسیله را با بازدهی بهتر و قیمت مناسب تری وارد خانه‌ های مردم در اکثر نقاط جهان کرد .

روش کار چرخ گوشت های امروزی

امروزه چرخ گوشت ها به وسیله گیربکس و چرخ دنده دور بسیار بالای آرمیچر را کاهش داده و باعث ایجاد قدرت زیاد در ماردون پیچشی می شوند . بدین ترتیب گوشت را با فشار جلو رانده و تیغه موجود در انتهای این مارپیچ گوشت را برش داده و در نهایت فشار مارپیچ ، گوشت را از شبکه فولادی بیرون می دهد . بطور معمول این شبکه ها توسط کارخانه های سازنده در اندازه های متفاوتی به فروش می رسد .

به دلیل گزارش مکرر قطع انگشت توسط مارپیچ ، مدل های جدیدی از چرخ گوشت وارد بازار شد . این نوع از چرخ گوشت ها به گونه ای ساخته شد تا دست یک کودک خردسال به قسمت ماردون یا مارپیچ دستگاه تماس نداشته باشد . از این رو ارتفاع لوله کمی افزایش پیدا کرد و گلویی ورودی آن نیز تنگ تر شد .

پیشرفت چرخ گوشت ها به مرور زمان و آشنایی با چرخ گوشت و طرز کار آن
پیشرفت چرخ گوشت ها به مرور زمان و آشنایی با چرخ گوشت و طرز کار آن

تقسیم بندی قدرت بر اساس توان

قدرت چرخ گوشت ها بر اساس وات اندازه گیری می شود و ملاک انتخاب کیفیت برای برخی از مصرف کنندگان ، قیمت چرخ گوشت در بازار است . همچنین مصرف کنندگان علاوه بر موارد ذکر شده به فلزی بودن دستگاه و وزن آن نیز توجه می کنند و بدین عقیده هستند اگر چرخ گوشت سبک باشد در ساخت چرخ دنده ها و قطعات از پلاستیک استفاده شده پس سریع خراب می شود .

با گذشت زمان استفاده از این دستگاه کاهش پیدا کرد . زمانی مردم اعتقاد داشتند گوشت های چرخ کرده موجود در قصابی کیفیت خوبی ندارند و ممکن است سالم و یا بهداشتی نباشد . اما به مرور از حساسیت مردم نسبت گوشت های چرخ شده آماده کمتر شد و کمتر کسی در رابطه با کیفیت گوشت های چرخ شده گله می کند . پس می توان گفت امروزه در خانه ی کمتر کسی چرخ گوشت دیده می شود و حتی چرخ گوشت به وسیله ای کم مصرف مبدل شده است .

تقسیم بندی انواع چرخ گوشت ها بر اساس توان
تقسیم بندی انواع چرخ گوشت ها بر اساس توان

دستگاه‌های چرخ‌ گوشت دارای ساختمان‌های متنوعی هستند . در ادامه به معرفی اجزای مختلف آن می پردازیم .

اجزای ساختمان چرخ‌ گوشت

 • صفحه قیفی که گوشت خردشده در آن قرار می گیرد .
 • محفظه گوشت
 • اهرم که گوشت را به داخل محفظه‌ی گوشت به جلو می راند .
 • محور خرد کننده یا غلتک گوشت
 • تیغه‌ی چرخ‌گوشت که دارای سه یا چهار پر است .
 • پنجره که گوشت چرخ‌شده را به در اشکال دلخواه بیرون می آورد و از چرخ‌گوشت خارج می شود .
 • کلاهک یا مهره‌ی پنجره چرخ‌گوشت
 • پنجره‌ی لوله‌ای A و B
 • محور چرخ دنده‌ی اصلی که باعث چرخش دنده‌ی مارپیچی می شود .
 • چرخ دنده‌ی D که دور موتور را کاهش داده و باعث انتقال آن به محور چرخ‌دنده‌ی اصلی می شود
 • راهنما یا کانال تهویه
 • موتور چرخ‌گوشت
 • جاروبکها و فنر نگهدارنده
 • وصل شدن سیمی که سیم‌ها به هم پیچیده شده و با یک عایق پلاستیکی پوشیده شده اند .
 • و …
ساختمان چرخ‌ گوشت پیشرفته

این دستگاه دارای قطع کننده‌ی مواد در برابر بار زیاد و زمان بروز اشکال است . این نوع چرخ گوشت ها مجهز به کلید مخصوص برای تغییر جهت گردش موتور می باشند . در نتیجه اگر در چرخ‌ کردن گوشت مشکلی پیش آید توسط دور معکوس موتور می توان این اشکال را برطرف کرد . وجود پنجره‌های مختلف گوشت را به شکل های دلخواه چرخ می دهند . چرخ‌ دنده‌ های چرخ‌ گوشت ها می تواند از جنس پلاستیک و یا برنج و از جنس فولاد باشد .

نکات ایمنی در بحث تعمیرات انواع چرخ گوشت

 • توصیه می شود قبل از استفاده از این وسیله نسبت به انطباق ولتاژ و فرکانس شبکه‌ی شهری با ولتاژ و فرکانس صفحه‌ی مشخصات فنی مطلع شوید .
 • زمانیکه می خواهید چرخ‌گوشت را باز و یا بسته کنید ، حتما از جدا بودن دوشاخه از پریز اطمینان حاصل نمایید .
 • گوشت را با دست به داخل چرخ گوشت به هیچ وجه فشار ندهید . برای اینکار می توانید از اهرم مخصوص این کار استفاده کنید .
 • حواستان باشد تا پنجره معمولی را همراه با پنجره‌ی لوله‌ای داخل چرخ نگذارید .
 • بعد از اینکه کلید را از حال ON به حالت REVERSE (معکوس) و یا برعکس قرار دادید می بایست 6 ثانیه صبرکنید تا موتور کاملا بایستد .
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟