تعمیر خانگی یخچال فریز

3 نوع مشکل رایج یخچال فریز که به راحتی خودتان میتوانید آن را در خانه و بدون نیاز به تکنسین های فنی مشکل را برطرف کنید.

برفک و یخ زدگی

نشتی آب

کارکرد خارج از سیستم یخچال( یخ زدگی مواد غذایی و یا خنک نکردن مناسب)

 

با مطالعه این پست میتوانید بدون نیاز به هیچگونه ابزار و مهارت فنی خاص مشکل یخچال فریزر خانگی خودتان را برطرف کنید. با ما همراه باشید ….

هنگامی که یخچال فریزر شما در حال کارکردن است گاها ممکن است شاهد قطرات آب یا تجمع آب در کف یخچال و یا حتی شاهد برفک و یخ زدگی در دیواره های فریز و اطراف آن باشید.جای هیچ نگرانی نیست و این اتقافات و قبیل مشکلات در یخچال فریز های خانگی بسیار معمول است که ممکن است در صورت استفاده ناصحیح و یا خارج شدن یخچال از سیکل کاری معمول خود اتفاق بیوفتد. برای حل مشکلات ذکر شده نیازی به تماس با تکنسین های فنی و همچنین هیچگونه نیازی به ابزار ها و دانش خاصی در این زمینه ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید مطالعه این پست است :

 

1- یخچال فریز شما کارکرد مناسبی ندارد یا اصطلاحا خارج از سیکل فعالیت میکند

این مشکل  تنها باعث پر سر و صدا تر شدن یخچال شما نمیشود بلکه همچنین میتواند باعث خرابی های گسترده تر شود که اصطلاحا پول شما را از بین برد (به دلیل تعمیرات بیشتر در آینده و یا حتی تصمیم به خرید یک یخچال فریز جدید )

همانطور که باید بدانید یخچال فریز یک قسمت بسیار مهم و حیاتی در منزل شما است که میتوان گفت به نوعی قلب آشپزخانه است. اگر به این موضوع باور ندارید تصور کنید فقط 2 روز بدون یخچال فریز در منزل خود به زندگی عادی روزمره خود چگونه میتونید در کمال آرامش ادامه بدهید.

 

علت :

یکی از مشکلاتی که باعث بیشتر شدن و یا حتی بدتر شدن عیوب و نیاز به تعمیرات سنگین تر در یخچال میشود

به خصوص محیط زندگی شما پر از گرد و غبار های روزانه است و یا نظافت در بازه های زمانی دیر به دیر انجام میشود و همچنین الخصوص اگر از حیوان خانگی مانند گربه یا سگ و یا … نگهداری میکنید این موضوعات به راحتی میتوانند برای یخچال شما دچار اشکال کنند به این صورت که گرد و غبار و یا حتی موهای زایِد حیوانات خانگی و … که در محیط وجود دارند به مرور زمان در اطراف کویل کندانسور یا به زبانی ساده تر در  اطراف سیستم خنک کننده یخچال شما جمع میشوند و در عملکرد عادی و استاندارد یخچال شما دچار مشکل میکنند.(کویل کندانسور وظیفه خنک کنندگی یخچال شما رو در بر داره به صورتی که گاز درونی یخچال شما رو از حالت گاز به مایع تبدیل میکند) حال اگر در اطراف این کویل کندانسور گرد و غبار و یا حتی موهای زایِد جمع شود به نوعی مثل یک عایق دمایی عمل کرده و به سیستم خنک کننده یخچال شما این اجازه را نمیدهد که بتواند تبادل دمایی مناسبی با محیط خارجی خودش که همان اطرف یخچال باشد انجام دهد.

 

نمونه یک کویل کندانسور یخچال خانگی که به مرور زمان لایه ای از گرد و غبار مانند یک عایق دمایی در اطراف این دستگاه جمع شده است.

 

 

 نمونه کویل کندانسور خانگی که باید در حالت نرمال و معمول به این شکل باشد

 

 

رفع مشکل :

قدم اول یخچال را از برق بکشید و خاموش کنید.

به طور معمول در اکثر یخچال های خانگی کویل کندانسور در پایین ترین قسمت یخچال و در پشت یخچال قرار دارد. البته بسته به نوع برند و مدل یخچال ممکن است طراحی های متفاوتی را داشته باشند.و گاها در بعضی مدل ها کویل کندانسور در قسمت های داخلی تر اجزای فنی یخچال قرار دارد.

برای پاکسازی و تمیز کردن کویل کندانسور یخچال خود در ابتدا اگر میتوانید  اتصالات کویل کندانسور و یخچال را جدا کرده این اتصالات میتوانند پیچ و مهره مانند و یا حتی پین های کوچکی باشند که میتوان با یک ضربه ناگهانی و سریع به محل اتصال پین ها آن ها را جدا کرد.(بسیار مراقب لوله ها و اتصالات خروجی و یا ورودی به کندانسور باشید چون میتواند باعث نشتی گاز یخچال شما بشود. اگر میخواهید این ریسک را به جان نخرید در همان محلی که کندانسور قرار دارد بدون باز کردن اتصالات شروع بع نظافت و غبارزدایی آن بکنید)

بعد از جدا کردن کویل کندانسور به کمک جاروبرقی سعی کنید که گرد و غبار ها و کثیفی های اطراف کویل کندانسور را تمیز کنید.اگر در تمیز کردن به کمک جاروبرقی دچار مشکل شدید و یا حتی گرد و غبار به نوعی به بدنه کویل کندانسور چسبیده بودند میتوانید از یک قلم مویی (نه سیمی و فلزی) و همچنین پارچه برای تمیز کردن کویل کندانسور خود کمک بگیرید.

بعد از اتمام تمیزکاری کویل کندانسور را به حالت اول برگردانده (اگر اتصالات بدنه ای آن را باز کرده اید) و یخچال فریزر خود را مجددا روشن کنید تا شروع به کار بکند.

 

 

2- تنظیمات یخچال فریز شما بهم ریخته و باعث شده تا یخچال فریز شما به مقدار مناسب خنک کنندگی ایجاد نکند و یا حتی گاها باعث خنک کنندگی بیش از حد و یا حتی یخ زدگی مواد غذایی در داخل یخچال شما شود.

رفع مشکل : در حالت معمول شما نیاز دارید تا دمای درونی یخچال شما در بازه بین 37 الی 40 درجه فرانهایت (2.8 الی 4.4 درجه سلیسیوس باشد)

یک دما سنج در داخل یک لیوان آب قرار داده و آن را در طبقه میانی یخچال خود قرار دهید و برای 8 ساعت اجازه دهید دمای داخلی یخچال به حد نصاب خودش برسد. در این بازه به صورت دوره ای به طور مثال یک ساعت یک بار  شما میتوانید به کمک عقربه تنظیم کننده دمای داخلی یخچال دمای دلخواه خودتان را تنظیم کنید و آن را با دماسنجی که در داخل لیوان آبی در داخل یخچال قرار داده اید بررسی کنید. با اینکار میتوانید از  دمای دقیق داخلی یخچال مطلع شوید و آن را متناسب با دمای دلخواه خودتان تنظیم کنید.

ولی اگر در هر صورت با این روش مشکل تنظیمات دمایی یخچال شما حل نشد یا به صورت ناگهانی یا … بعد از تنظیم دمای دلخواه یخچال مجددا باعث یخ زدگی مواد غذایی شد  و یا حتی خنکی مناسب درون یخچال ایجاد نشد. حتما با یک شخص با تجربه تر یا تکنسین فنی مشورتی داشته باشید ممکن است یخچال شما دارای قطعه معیوبی باشد که نیاز به تعمیرات اساسی تری دارد.

 

نشتی آب یا جمع شدن آب در یخچال

نشتی آب و یا بخار جمع شدن در دیواره و یا جمع شدن آب در کف یخچال شما هیچگاه  نشانه ی خوبی نیست

اما گاها در بسیاری از یخچال فریز های خانگی میتواند اتفاق بیوفتند و میتواند به راحتی قابل حل شدن باشد

معمولا نشتی یا جمع شدن آب میتواند به دلیل یک یا دو مشکل باشد.

 

علت :

تمامی یخچال های فریز خانگی دارای یک سوراخ و یا خروجی آب از بدنه درونی یخچال هستند که به بیرون کابین درونی یخچال هدایت میشود. عمده مشکل نشتی آب میتواند انسداد این لوله یا سوراخ باشد که در درون یخچال خانگی شما همانند یک ناودان عمل میکند. این اتفاق گاهی میافتد که شلنگ خروجی آب یا مسدود شده باشد و یا اینکه در سوراخ و یا ورودی آن در درون یخچال عامل خارجی مثل تکه ای از غذا و یا تکه ای یخ(یه زدگی در درون لوله هم شامل می شود) و یا هر عامل دیگه ای میتواند انسداد این لوله خروجی قطرات آب از یخچال شما بشود.

 

 

 

رفع مشکل :

در قدم اول سعی کنید به کمک آب گرم مسیر لوله را باز کنید میتواند یخ زدگی در بین مسیر لوله و یا حتی در ورودی لوله باعث انسداد باشد . پس در قدم اول از آب گرم کمک بگیرید برای اینکار از یک قطره چکان بزرگ و یا قیف میتواند کمک بگیرید.

و یا همچنین لوله باز کن به همراه یک پارچه کتانی که وارد لوله شود و باعث رفع انسداد آن شود.

اگر این راه حل مشکل شما را حل نکرد شما نیاز دارید تا به صورت دستی و از سمت خروجی لوله خروجی آب مسیر لله را مجددا پاکسازی کنید با همان شیوه پاره کتانی و لولهباز کن مناسب که باعث آسیب دیدگی بدنه لوله خروجی آب نشود.

 

 

منبع : www.cnet.com

ترجمه : علی قضاتی

Orginal by Taylor Martin

 

 

 

برگشت به بالا
بررسی، انتخاب و خرید آنلاین