چگونه یخچال مناسبی انتخاب کنیم؟

چگونه یخچال مناسبی انتخاب کنیم؟

چگونه یخچال مناسبی انتخاب کنیم؟ یخچال شما یکی از مهم‌ترین و گران‌ ترین لوازم خانگی شماست که می‌خواهید سال های زیادی را با آن سپری کنید . بنابراین باید برای خرید یک یخچال خوب وقت کافی بگذارید و به اندازه کافی برای انتخاب بهترین مارک و مناسب ترین مدل یخچال فریزر تحقیق کنید.

از آن جایی که تنوع برند، مدل و قیمت یخچال در بازار زیاد است ممکن است در انتخاب یک یخچال مناسب دچار سردرگمی شوید . امروزه یخچال و فریزر های متفاوتی در سبک و اشکال مختلف و با ویژگی های مختلف برای انتخاب کردن وجود دارند . شاید بر اساس یک اصل کلی بر این باور باشید که هرچقدر بیشتر خرج کنید ، محصول بهتری خریداری خواهید کرد ، اما باید بدانید این موضوع در مورد خرید یخچال فریزر  چندان صدق نمی‌کند .

یکی از نکاتی که در خرید یخچال فریزر باید به آن توجه داشته باشید این است که محصولی که تهیه می‌کنید متناسب با نیاز شما باشد. گران‌ترین یخچال اگر در فضای آشپزخانه‌ی شما جا نگیرد ، قطعاً بدون استفاده خواهد بود .

یک یخچال فریزر هوشمند شاید برای بسیاری از افراد مسن که توانایی کار با این نوع یخچال ها را ندارند و این کار برایشان سخت و پیچیده است کاربری نداشته باشد لذا مصرف کنندگان باید با توجه به نوع غذاهایی که ذخیره می کنند و با توجه به امکانات مورد درخواست خود از یک یخچال  فریزر و نیز توجه به سلیقه خود و مهمتر از همه میزان فضای موجود در آشپزخانه تصمیم بگیرند که کدام نوع از یخچال و فریزر برای آن ها مناسب تر است .

در اینجا به چند نکته در مورد چگونگی این انتخاب اشاره می کنیم تا بدانیم چگونه یخچال مناسبی انتخاب کنیم؟

  1. تصمیم بگیرید که چه نوع یخچال و فریزری و با چه شرایط  و امکاناتی می خواهید

در صورتی که انتخاب شما انتخابی پایه و اقتصادی است یخچال فریزر هایی که قسمت فریزر در بالای یخچال قرار دارد ( یخچال فریزر فریزر بالا ) را انتخاب کنید . این یخچال فریزر های سنتی امکانات کمتری دارند اما معمولاً ارزان تر از بقیه هستند . این یخچال ها همچنین قفسه های بزرگی دارند ، اما اکثر بزرگسالان برای دسترسی به قسمت یخچال مجبور به خم شدن هستند چزا که یخچال آن در قسمت پایین تعبیه شده است .

تصمیم بگیرید که چه نوع یخچال و فریزری و با چه شرایط  و امکاناتی می خواهید؟چگونه یخچال مناسبی انتخاب کنیم؟
تصمیم بگیرید که چه نوع یخچال و فریزری و با چه شرایط  و امکاناتی می خواهید؟چگونه یخچال مناسبی انتخاب کنیم؟

 

اگر می خواهید قفسه های شما برای دسترسی و رؤیت ساده تر باشند یخچال فریزری انتخاب کنید که قسمت فریزر آن در پایین قرار دارد (یخچال فریزر فریزر پایین ) . در این صورت اکثر بزرگسالان باید برای دسترسی به بخش فریزر خم شوند که بدیهی است چون این قسمت معمولاً کمتر مورد استفاده قرار می گیرد تعداد دفعات خم شدن بسیار کمتر می باشد .

این نوع یخچال فریزر ها ممکن است دارای یک درب  یا دو درب کنار هم (ساید بای ساید) فرانسوی برای محفظه یخچال و فریزر باشد . یخچال فریزر های با درب فرانسوی به نسبت گران تر می باشند . یخچال فریزرهای درب فرانسوی ترکیبی از راحتی یک یخچال فریزر فریزر پایین به همراه ظرفیت و ویژگی‌های بسیار خوب یخچال ساید بای ساید است که بر خلاف  یخچال ساید بای ساید پهنای بسیار خوب برای خوراکی‌های با اندازه بزرگ دارد .

اگر فضای کم  و محدودی در آشپزخانه دارید یخچال های ساید بای ساید(side by side)  را انتخاب کنید چرا که این نوع از یخچال ها در مقایسه با انواع دیگر دارای پیشنهادات  به نسبت باریکتر و جادارتری هستند .

ویژگی‌ها و فضاهای اضافی باعث می‌شود یخچال های ساید بای ساید برای بسیاری از خانواده‌ها مناسب‌تر باشد. بعضی از مدل ها دارای قفسه های خیلی باریکی هستند که ظرف های عریض را در آن نگه دارید (مانند جعبه پیتزا) . یخچال های ساید بای ساید دارای ویژگی های متنوعی از قبیل آب سرد کن و یخ ساز هستند همچنین  نمای شیک ، ظاهری زیبا و فضای ذخیره سازی زیادی دارند البته باید توجه داشت که یخ‌ساز ، آب‌سردکن و دستگاه تصفیه آب یخچال ساید بای ساید می‌تواند فضای زیادی را از یخچال و فریزر اشغال کند.

اگر به دنبال فضای ذخیره سازی زیاد و انعطاف پذیری در چیدمان هستید و فضای کمی در آشپزخانه دارید یخچال فریزر دوقلو را پیشنهاد میکنیم . یخچال فریزر دو قلو ترکیبی از فضای ذخیره‌سازی مناسب با انعطاف‌پذیری زیاد است . یخچال و فریزر دوقلو را می‌توان در فضاهای جداگانه ای قرار داد (مثلاً فریز را در حیاط‌ خلوت یا در اتاق ها قرار داد) که این ویژگی برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب است .

اگر به دنبال یک ظاهر شیک و صاف و شفاف هستید یخچال فریزر های توکار را انتخاب کنید . این یخچال فریزرها در انواع و اشکال مختلفی وجود دارند که درب های آنها قابلیت نگهداری پنل هایی را دارند که با کابینت های شما مطابقت داشته باشد . با این حال از سایر گزینه ها کوچکتر و گران تر می باشد . یخچال فریزرهای با عمق کابینت ارزانتر از مشابه مدل های توکار هستند اما آن ها چند اینچ جلوتر میچسبند و نصب میشوند و از یخچال فریزرهای ساده کوچکتر هستند .

اگر به فضای سرد کردن اضافی در آشپزخانه خود نیاز دارید یخچال فریزر کشویی را در نظر بگیرید و انتخاب کنید . آن ها به اندازه کافی بزرگ نیستند که به عنوان یخچال و فریزر اصلی برای خانواده خدمت کنند و مورد استفاده قرار بگیرند زیرا آن ها برای نگهداری از اقلام اختصاصی مانند نوشیدنی ها تعیین شده و مورد استفاده قرار میگیرند . آن ها قیمت قابل توجهی در هر فوت بر متر مکعب ( لیتر ) نسبت به یخچال فریزرهای دیگر دارند .

اگر فضایی برای یخچال تمام سایز یا سایز بزرگ ندارید یخجال فریزر فشرده و متراکم (جمع و جور ) را انتخاب کنید  . این یخچال ها همچنین برای اتاق خواب ، خوابگاه ، زیرزمین و یا محل کار شما مناسب هستند .

2. تصمیم بگیرید که آیا شما می خواهید یخ ساز یا اب سرد کن داشته باشید

از آنجا که این سیستم ها باید به سیستم لوله کشی شما وصل شوند ، قرار گرفتن یخچال در آشپزخانه شما نسبت به لوله های موجود مهم است . برخی از این دستگاه ها دارای فیلتر داخلی است که کار تصفیه آب را به خوبی انجام می دهند . اگر شما یکی از این موارد را انتخاب کردید مطمئن شوید که چگونه و به چه قیمتی می توانید فیلتر های جایگزین را پیدا کرده و این فیلترها در منطقه شما در دسترس باشد (توجه به وجود فیلترها برای تعویض و موجود و در دسترس بودن آنها) . یخچال فریزرهایی که دارای این ویژگی هستند نیاز به تعمیرات و رسیدگی بیشتری نسبت به آن دسته از یخچال فریزرهایی که دارای این ویژگی ها نیستند دارند .

3. ابعاد و فضای داخل آشپزخانه را مورد بررسی قرار دهید

یکی از نکاتی که باید حتما به دقت بررسی شود این است که بدانید دقیقا چقدر فضا برای قرار دادن یخچال فریزر خود در آشپزخانه در اختیار دارید . توجه داشته باشید که یخچال فریزرها تک سایز نیستند. پس بهتر است قبل از خرید به موارد زیر دقت کنید . به‌ عنوان خریدار باید بدانید اندازه‌ی ورودی یخچال چقدر است و آیا در فضایی که شما در آشپزخانه‌ی خود در اختیار دارید جا می‌گیرد یا خیر . چنان‌چه فضای شما از اطراف نیز محدود باشد ، بهتر است عرض و ارتفاع و عمق این محدوده را قبل از خرید اندازه‌گیری کنید . در این اندازه‌گیری حداقل دو سانتی‌متر فضا در اطراف برای تنفس دستگاه و جلوگیری از داغ شدن آن و راحتی در جا به جایی در نظر بگیرید . برای این‌که بتوانید درب یخچال را کاملا باز کنید باید توجه داشته باشید که جهت باز شدن آن به سمت دیوار نباشد . در مواردی که یخچال بین کابینت‌ها یا در نزدیکی دیوار تعبیه می‌شود ، حداقل پنج سانتی‌متر فضا برای گردش لولاها باید در نظر گرفته شود .  البته برخی از یخچال فریزرهای جدید از لولاهایی استفاده می‌کنند که هیچ گونه بیرون‌زدگی ندارند اما در سایر موارد باید به این نکته توجه کرد . قبل از خرید، اگر آشپزخانه‌ی شما در دارد و به‌ اصطلاح اوپن نیست ، بهتر است چهارچوب آن را اندازه‌گیری کرده و ابعاد را به همراه داشته باشید تا در انتخاب خود مدنظر قرار دهید تا دچار مشکل نشوید .

4. فضای قابل استفاده هر دستگاه را در نظر بگیرید

یخچال فریزرها دارای برچسب هایی در کنار یا داخل هستند که ظرفیت ذخیره آنها را نشان می دهد . با این حال در هر جایی بین 20 تا 35 درصد از آن فضا ممکن است غیر قابل استفاده باشد . فضای داخلی یخچال‌ها را عموماً با واحد فوت مکعب اندازه‌گیری می‌کنند . یخچال‌ها می‌توانند از ۲ تا ۴۲ فوت مکعب فضا برای ذخیره‌ی مواد غذایی در اختیار کاربران قرار دهند . هانطور که گفته شد باید بدانید عدد فوت مکعب دقیقاً برابر با فضای داخل یخچال نیست و معمولا به دلیل استفاده از موارد مختلفی از قبیل طبقه‌ها و کشوها ، آبسرد کن و یخ ساز و … فضای کمتری نسبت به عدد عنوان‌ شده در اختیار کاربر قرار    می گیرد . آن دسته از یخچال فریزر هایی که فریزر در قسمت بالای آن تعبیه شده است دارای کمترین فضای غیر قابل استفاده هستند و در مقابل یخچال های ساید بای ساید بیشترین فضای غیر قابل استفاده را دارا هستند .

5. ویژگی های مورد نظر خود را در فضای داخلی یخچال انتخاب کنید

اگر انعطاف پذیری ذخیره سازی برای شما مهم است یک دستگاه با قفسه های قابل تنظیم و دارای صندوق های درب انتخاب کنید . برخی از این دستگاه ها قفسه هایی دارند که تقسیم می شوند ، بیرون کشیده می شوند یا میل لنگی دارند که آنها را به پایین و بالا منتقل می کند . صندوق های (قفسه های) درب های عمیق به شما این امکان را می دهد تا وسایل حجیم تر مانند پارچ آب و یا شیشه های شیر را ذخیره کنید .

عادت های خرید و آشپزی خود را در نظر بگیرید . برای مثال اگر دستتان به خرید کم یا آشپزی با حجم کم نمیرود مسلماً یخچال بزرگتری نیاز خواهید داشت . اگر عادت به ذخیره‌ی مواد غذایی ندارید، یخچال بزرگ تنها جای بیشتری در آشپزخانه‌ی شما اشغال می‌کند و مصرف برق شما را بالا می‌برد. سبک زندگی شما در انتخاب یخچال مناسب می‌تواند بسیار نقش داشته باشد.

اگر هفته‌ای یک بار خرید می‌کنید، به یخچالی با ظرفیت بالا و اگر هر روز به خرید می‌روید یخچالی با ظرفیت کم نیاز دارید. اگر خیلی از نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنید، محل‌های قرارگیری بطری‌ها را بررسی کنید که از ظرفیت کافی برخوردار باشند. پس استفاده از فضای داخل یخچال و مدیریت و طبقه‌بندی آن نیز حائز اهمیت است. در قسمت فریزر باید دقت کنید این فضا به‌خوبی مدیریت شده باشد چرا که ممکن است بخواهید یک پیتزای کامل را در آن قرار دهید. در این صورت ممکن است با وجود بزرگ بودن فریزر ، طبقه‌بندی نادرست مانع کار شما بشود .

اگر می خواهید یخچال و فریزر خود را منظم نگه دارید ، دستگاهی را با کشوهای مخصوص انتخاب کنید . برخی از این دستگاه ها دارای کشو برای نوشیدنی ها و کنسرو ها می باشد . بقیه دستگاه ها دارای کشوهایی با گسترش کامل هستند که به شما این امکان را می دهد تا به وسایل پشتی دسترسی راحت تری داشته باشید . بسیاری از یخچال ها دارای کشوهایی هستند که دارای کنترل دما و رطوبت جداگانه ای هستند تا مواردی مانند گوشت ، میوه و سبزیجات را در شرایط مطلوب تری ذخیره سازی کنند .

6.  نقد و بررسی های  آنلاین و سایت های تست مصرف کننده را بررسی کنید تا بدانید کدام مدل ها توسط افرادی که از آنها استفاده کرده اند رتبه های بهتر و بالاتری دارند

به این نکته نیز توجه داشته باشید که کدام یک از برند ها دارای خدمات پس از فروش و تعمیرات در منطقه شما می باشد تا در صورت ایجاد مشکل به راحتی بتوانید با یک تماس تلفنی مشکل خود را برطرف کنید .

7. خرید برای یخچال و فریزر

فروشگاه های اینترنتی ، فروشگاه های بزرگ و فروشگاه های لوازم خانگی معمولاً دارای گزینه های زیادی هستند . سایت ها و سمساری های نزدکی محل خود را بررسی کنید تا ببینید یخچال های کارکرده  با خراش ، گود یا سایر لکه های زیبایی را به فروش می رسانند (خرید دستگاه کارکرده ) . این فروشگاه ها     می توانند صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها داشته باشند .  در آخر فراموش نکنید حتماً میزان راندمان انرژی هر دستگاه را بررسی کنید ، زیرا این امر بر روی صورتحساب برق شما تأثیر زیادی خواهد گذاشت .

 

 

 

 

برگشت به بالا
بررسی، انتخاب و خرید آنلاین