چگونه یک جارو برقی خوب انتخاب کنیم ؟

برای کسانی که از خانه داری متنفر هستند ، انتخاب یک جاروبرقی مناسب ضروری است . این وسیله امروزه به یکی از مهمترین و اصلی ترین وسایل برقی تبدیل شده است که تقریباً در هر خانه ای وجود دارد . انواع مختلفی از جاروبرقی در بازار وجود دارد که می تواند تصمیم گیری در مورد نحوه انتخاب جاروبرقی را که متناسب با نیازهای شما باشد ، سخت و پیچیده  کند. این مقاله به شما کمک می کند تا درک کنید که چطور جاروبرقی کار می کند ، گزینه های شما چیست و چگونه گزینه های خود را محدود کنید تا بهترین نوع جارو برقی را برای خود و خانه خود پیدا کنید . برخی از مدل ها نسبت به سایر مدل ها برای کارهای خاص و سطوح خاص مناسب تر هستند  و  انتخاب یک مورد مناسب جز با تحقیق و بررسی امکانپذیر نیست .

انواع جارو برقی

در این مطلب سعی داریم  نحوه انتخاب جاروبرقی اصلی برای خانه را بیان کنیم . بنابراین  جاروبرقی های ثانویه مانند جارو دستی ، جاروبرقی خودرو ،جارو شارژی ، جاروبرقی خیس و خشک را کنار می گذاریم . دو نوع اصلی جاروبرقی برای انتخاب  وجود دارد که می عبارتند از  جاروبرقی مخزنی ( canister ) و جاروبرقی ایستاده ( upright ).

جارو برقی ایستاده ( upright ) به طور سنتی نوع محبوب جاروبرقی در ایالات متحده و بریتانیا بوده است در صورتی که در اروپا و سایر نقاط دنیا جارو برقی های مخزنی مورد نظر و محبوب هستند .

جاروبرقی های ایستاده به طور کلی دارای یک برس چرخشی برای فراهم کردن تلاطم  است و ممکن است یک موتور داشته باشد که مکش را فراهم می کند و همچنین برس همزن را نیز بچرخاند ، یا ممکن است دارای دو موتور باشد ، یکی برای تهیه مکش و دیگری برای هدایت و راندن برس .

جاروبرقی های ایستاده در تمیز کردن فرش ها و موکت های مصنوعی (نایلون ، الفین یا پلی استر) برتری دارند و بسیاری نیز توانایی خاموش کردن برس چرخشی و گردان را برای تمیز کردن کف صاف و صیقلی دارند . اتصالات روی صفحه و شیلنگهای فرمت شده یکپارچه ، این نوع جارو برقی را بسیار متنوع تر ساخته و قادر به ارائه بسیاری از ویژگی های جارو برقی های مخزنی هستند.

با این حال ، جارو برقی های مخزنی تقریباً متنوع ترین طراحی را در جاروبرقی دارا  هستند . آنها عملکرد عالی در فرش و کف صاف و صیقلی و همچنین سطوح بالای طبقه و بالاتر از کف را  ارائه می دهند . به دلیل اینکه  وسیله تمیز کاری با شلنگ و دسته استفاده می شود ، جاروبرقی مخزنی مانور بیشتری نسبت به مدل ایستاده دارد ، به راحتی قادر به تمیزکاری بسیاری از مبلمان ها و فضاهای تنگ هستند .

سه نوع جاروبرقی مخزنی وجود دارد. هر سه مورد از شیلنگ ، دسته ، ابزار کف و اتصالات ابزار استفاده می کنند . تفاوت در ابزار کف است .

نوع اول جاروبرقی با مکش مستقیم نامیده می شود . برای تمیز کردن کفهای سخت و فرشهای مسطح از یک ابزار کف با یک برس ساده و بدون چرخش استفاده می کند . نوع دوم جاروی مخزنی از ابزار توربو یا کف توربینی استفاده می کند . این مدل  دارای یک برس چرخشی است که از جریان هوای ایجاد شده توسط موتور مکش جاروی مخزنی قدرت می گیرد .

نوع سوم قوطی از ابزار کف قلم مو استفاده می کند که بیشتر شبیه یک جارو برقی ایستاده است . یک موتور الکتریکی جداگانه برس چرخشی و  قلم مو را به حرکت در می آورد . به این نوع جاروها اغلب به عنوان یک تیم قدرتی یاد می شود .

جاروی کیسه دار یا بدون کیسه ؟

بعد از مدل ایستاده یا مخزنی ( خوابیده ) ، تفاوت اصلی دیگر بین جاروبرقی این است که آیا بی کیسه است یا از کیسه گرد و غبار استفاده می کند . برای اکثر مردم ، این موضوع ترجیح شخصی است . اما اگر اعضای خانواده به آلرژی یا آسم مبتلا هستند یا نگران کیفیت هوا در محیط داخلی خود هستید ، جاروی با کیسه گرد و غبار به طور کلی انتخاب بهتری است .

هیچ مشکل ذاتی با جارو های بی کیسه وجود ندارد . افراد بهتر بهتر تمیز کاری را انجام می دهند. اما کسانی که متحمل  آلرژی و آسم هستند باید در نظر بگیرند که تمام گرد و غبار و خاک موجود در جاروهای بی کیسه قابل رویت و ماندگاریست

جاروهای بدون کیسه برای نگهداری گردوخاک و زباله فاقد هرگونه کیسه و پاکتی هستند و هر چه توسط موتور مکیده می‌شود در مخزنی پلاستیکی (عموما شفاف) جمع می‌شود . با پیشرفتی که در این گروه جاروها انجام‌شده، گردوخاک در این مخازن به‌ صورت فشرده جمع می‌شوند و راندمان دستگاه از این نظر بسیار بالاست .

مهم نیست که از چه جارو برقی بدون کیسه ای استفاده می کنید ، هنوز هم برای از بین بردن گرد و غبار و مواد حساسیت زا که آنقدر با دقت از خانه خود بیرون آورده اید نیاز دارید آن را در ظرفی  ریخته تا بتوانید این مواد را دور بریزید . که این امر می تواند توده هایی از گرد و غبار و مواد حساسیت زا را در هوایی که نفس می کشید آزاد کند ، و حتی باز به سمت خانه شما برود .

علاوه بر این ، بسیاری از جاروهای بدون کیسه از فیلترهایی استفاده می کنند که برای از بین بردن ذرات به دام افتاده ، باید فیلتر را بشورید و پاک کنید . این همچنین می تواند مواد آلرژی زا و کثیفی هایی که اخیراً از بین برده اید را به خانه شما بازگرداند .

همچنین لازم است به یاد داشته باشید که گرد و خاک در کل سیستم جاروبرقی حرکت می کند . ماهیت طراحی جاروهای  بدون کیسه باعث می شود که به راحتی بتوانید از پر یا خالی بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید . با نگاه کردن به مخزن دستگاه ، به راحتی می توانید متوجه شوید که دستگاه تان به خوبی کار می کند یا خیر . همچنین اگر شیء با ارزشی توسط دستگاه مکیده شده باشد ، متوجه آن خواهید شد

انتخاب بهترین جاروبرقی براساس نیاز های شما

مرحله بعدی مشخص کردن سطوحی است که می خواهید تمیز کنید . آیا نیازمند تمیز کاری موارد و جاهای خاصی مثل جاهای با ارتفاع زیاد یا پنکه های سقفی و با اشیاء و کلکسیون های خاص در منزل هستید که ممکن است به ابزار های تخصصی نیاز داشته باشد . در این صورت ، باید مطمعن باشید که جاروبرقی دسترسی ، انعطاف پذیری و ابزارلازم جهت انجام کارهای مورد نیاز شما را دارد.

اما اصلی ترین کاربرد جارو برای تمیز کردن کفپوش هاو سطوح در طبقات است . اگر خانه شما دارای پله است ، جارو های مخزنی برای شما مناسب تر است این در حالیست که جاروی ایستاده  برای تمیز کردن پله ها به تنهایی طراحی نشده است . حتی با ضمیمه ها  امکانات این جاروها ، تلاش برای تمیز کردن پله ها کاری بیهوده است . با این حال  می توان این کار را به سختی و با کیفیت پایین انجام داد .

اگر پله ندارید و خانه شما دارای  فرش های  الیاف مصنوعی (نایلون ، الفین یا پلی استر) است ، یک جاروی ایستاده با قابلیت تمیز کردن کف صاف و هموار و اتصالات لازم برای تمیز کردن سطوح کف خوب است .

اگرچه  اکثر ویژگی های خانه های امروزی ترکیبی از کف صاف در انواع مواد و جنس های مختلف  ، گلیم ها و قالی ها و فرش های دیواری یا تابلو فرش استفاده می کنند. در این خانه ها (یا در خانه هایی با پله) یک جاروی مخزنی بهترین نتیجه را کسب می کند. کدام نوع جاروی مخزنی بستگی به رفت و آمد خانواده و نوع خاک جهت تمیز کردن و همچنین فیبر فرش و نوع فرش های منزل بستگی دارد .

رفت و آمد و فرش های خاکی
میزان رفت و آمد و نوع خاک های فرش عامل مهمی در انتخاب جاروبرقی شما است . بیشتر خاک های فرش روی کفش افراد ، کف پا و یا حیوانات اهلی وارد خانه  می شوند . اگر خانه ای پر از بچه ها و حیوانات خانگی داشته باشید ، بیشتر خاک های فرش را در داخل خانه خواهید دید .

80 درصد خاکهای فرش خاکهای خشک و دارای لبه های تیز هستند که در فرش باقی می مانندو منجر به کثیف شدن آن   می شوند . در حقیقت کثیف نیست بلکه چیزی است که الیاف خم شده و آسیب دیده  به واسطه جذب نور و بازتاب آن نشان  می دهند . این امر باعث می شود فرش ها مدت ها قبل از فرسودگی زشت شوند . بنابراین انتخاب جارو برقی مناسب بر اساس میزان رفت و آمد و انواع خاکهای مواجه شده مهم است و به طور مرتب از آن برای کاهش احتمال الیاف آسیب دیده استفاده می شود .

اگر موکت ، قالیچه و یا فرشهای الیاف مصنوعی دارید و رفت و آمد زیاد که منجر به ایجاد بار سنگینی از گرد و خاک می شود ، یک جاروبرقی با برس های زبر و تهاجمی روی برس گردان  انتخاب کنید . جاروبرقی با برس های متراکم و سفت  که برای جمع آوری این خاک های خشک بسیار عالی هستند .

الیاف فرش
به همان اندازه که رفت و آمد و نوع خاک بسیار مهم است ، نوع الیافی که فرش شما با آنها ساخته شده است مهم است . امروزه بیشتر فرش ها از الیاف مصنوعی ساخته می شوند . الیاف مصنوعی بسیار بادوام بوده و می توانید بدون ترس از آسیب الیاف از پرخاشگرترین و مکنده ترین جاروبرقی خانگی استفاده کنید .

با این حال ، الیاف طبیعی باید به آرامی درمان شوند. رایج ترین الیاف طبیعی که در فرش های امروزی استفاده می شود پشم است .

پشم ( نخ ) یک الیاف بسیار بادوام است و سال هاست در سراسر جهان برای ایجاد فرش استفاده می شود ، اما باید با احتیاط تمیز شود. یک برس گردان را می توانید روی پشم استفاده کنید ، اما برس ها باید انعطاف پذیر باشند ، و نه آنچنان سفت که نخ ها را ریش ریش کرده و به بافت آن آسیب بزند و زودتر فرش را بپوساند .

اما اگر فرشهای شرقی دارای ارزش بالایی هستند ، باید سن و شرایط فرش و همچنین شرایط خاک را در نظر بگیرید. فرشهای با ارزش بالا اغلب رفت و آمد بسیار کمی را مشاهده می کنند و از گرد و خاک سنگین در امان هستند . شاید بخواهید تمیز کردن چنین فرش هایی را با استفاده از ابزار فرش و قالیچه در نظر بگیرید ، چیزی که فقط با مکش و بدون برس گردشی ( برس زیر دسته جارو )  تمیز می شود.

قبل از خرید جاروبرقی جدید (یا استفاده از دستگاه فعلی خود روی یک فرش جدید) همیشه دستورالعمل های مراقبت توصیه شده از سازنده را بررسی کنید ، اما در اینجا چند قانون شست و شوی وجود دارد که باید آنها را دنبال کنید:

اگر موکت و یا فرش الیاف مصنوعی دارید ، می توانید تهاجمی ترین جاروبرقی ، اعم از ایستاده و مخزنی را انتخاب کنید. اگر از فرش پشمی  یا فرش الیاف طبیعی استفاده کرده اید ، به برس قدرتمند و قابل انعطاف نیاز دارید تا این فرش ها به طور مناسب تمیز شود و به الیاف آسیب نرساند . گزینه نرم تر و انعطاف پذیر برس ها در درجه اول در جاروهای مخزنی  موجود است اما برخی از جاروهای ایستاده با برس های کمتر تهاجمی و نرم در دسترس است .

بیشتر خانه ها فقط یک یا دو نوع فرش دارند ، اما اگر انواع مختلفی از فرش و کف های برهنه دارید ، حتما جارویی را انتخاب کنید که دارای ابزارهایی برای ظریف ترین فرش های شما باشد .

ملاحظات اضافی

هنگامیکه نوع جاروبرقی مورد نظر خود را مشخص کردید و آن را با میزان رفت و آمد و نوع آلودگی در خانه تطبیق دادید می توانید به ملاحظات دیگری نیز توجه کنید تا انتخاب شما محدودتر شود .

عملکرد جاروبرقی
مطمعناً می خواهید عملکرد یا توانایی تمیز کردن جاروبرقی های مورد نظر خود را ارزیابی کنید در حالی که این امر نیاز به ارزیابی طیف وسیعی از مشخصات جاروبرقی ها دارد ، مهمترین آنها قدرت مکش  و جریان هوا است .

بسیاری از تولید کنندگان با استفاده از قدرت جاروبرقی به وات یا آمپر محصولات خود را معرفی می کنند . اینها قدرت موتور جارو  را مشخص می کنند  و سالها  از این طریق باعث می شوند “قدرت” با “عملکرد” ​​اشتباه گرفته شود . وات یا آمپر به شما      می گوید موتور این دستگاه چه میزان انرژی الکتریکی مصرف می کند و نه قدرت تولید مکشی که برای جمع آوری خاک استفاده    می کند . برای این کار ، باید قدرت مکش جارو را بدانید . در حقیقت  رتبه بندی قدرت موتور اصلاً معنی چندانی ندارد . یک موتور 10 آمپر می تواند قدرت مکش بیشتری نسبت به یک موتور 12 آمپر تولید کند در صورتی که طراحی کارآمدتری داشته باشد .

جریان هوا ( مهمترین آنها ) و قدرت مکش در جاروبرقی های مخزنی  با جریان هوای از 100 CFM یا بیشتر  توصیه می شود و نکات کلیدی هستند .

جاروبرقی های ایستاده در تنظیمات متنوعی قرار دارند ، اما دو طرح اساسی  که یکی بر اساس جریان هوا و و دیگری بر اساس بالابر آب (قدرت مکش) هستند تأثیر گذارد. اولین طرح یا مدل  به صورت “هوای مستقیم ” یا “هوای کثیف” طراحی شده است به صورتی که خاک به واسطه موتور از تمامی فیلترها عبور میکند تا به کیسه جمع آوری برسد . جارو های ایستاده به این سبک فقط در آمپرها رتبه بندی می شوند.

دومین طراحی اصلی ، طراحی شده توسط موتور گذر است که هوای فیلتر نشده از طریق موتور عبور نمی کند. در جاروهایی با این طرح ، فقط هوای اتاق فیلتر شده یا کاملاً تمیز برای خنک کردن موتور از آن عبور می کند . این جاروها  معمولاً جریان هوا را تولید می کنند نه مشخصات بالابر آب یا مکش  فراهم نمی کنند .  این جاروهای ایستاده با عملکرد بالای 60 CFM یا بهتر  توضیه می شود .

بسیاری از جاروهای ایستاده  به هیچ وجه قدرت جریان هوا را ارائه نمی دهند و فقط  قدرت موتور را در آمپر ها را ذکر می کنند.

تصفیه
یک عنصر مهمی  که اغلب مورد غفلت واقع می شود توانایی تمیز کردن جاروبرقی برای حفظ خاک و به ویژه ذرات ریزی که جمع می شود است . اگر جاروبرقی سطح بالایی از تصفیه را نداشته باشد ، این ذرات ریز می توانند به راحتی از طریق جاروبرقی عبور کرده و به هوای اتاق بازگردند .

اکثر جاروبرقی های با کیفیت ، این کار را به خوبی انجام می دهند . اما اگر کسی در خانه شما از آلرژی ، آسم یا هر بیماری بهداشتی دیگری که توسط ذرات ریز یا مواد آلرژی زا  در هوای داخل خانه متاثر می شود رنج می برد ، یک جاروبرقی با فیلتر بالا یا فیلتر تصفیه HEPA  به شدت توصیه می شود .

HEPA مخفف هوای پاک با راندمان بالا است . یک فیلتر HEPA باید 99.97٪ از کل ذرات به اندازه 0.3 میکرون  موجود در آن را از بین ببرد و به دام بیاندازد .

ممکن است اصطلاحاتی مانند “HEPA مجاز” ، “HEPA واقعی” یا “HEPA مطلق” را ببینید. اینها همه فیلترهای HEPA هستند که مطابق با استاندارد HEPA هستند. جایی که شما باید مراقب باشید این است که وقتی عباراتی مانند “HEPA مانند” یا “با کیفیت HEPA” یا هر کلمه دیگری را مشاهده می کنید

کیفیت و دوام
کیفیت جاروبرقی شما نیز حائز اهمیت است و تعیین خواهد کرد که جاروبرقی شما ظرف یک یا دو سال جایگزین خواهد شد یا سالها و حتی دهه ها دوام خواهد داشت .

هنگام ارزیابی دوام ، به کیفیت ساخت توجه کنید. به جای اجزای جامد و با کیفیت خوب ، مخالف مواد ظاهری شکننده باشید. به دنبال تناسب خوب و ظاهر بدون تیزی و لبه های تیز باشید . مهر و موم ها وظیفه سنگینی دارند و اجزایی که باز و بسته   می شوند  باید این کار را خوب و به نرمی انجام دهند .

عموماً محصولات کم قیمت در بازار انبوه برای استفاده طولانی مدت طراحی نشده اند . هنگامی که یک جاروبرقی در بازار انبوه را با آنهایی که توسط شرکت های متخصص و با کیفیت بالا و ماندگار ساخته شده اند مقایسه کنید ، تفاوت ها آشکار خواهد بود.

یکی دیگر از نشانه های کیفیت و دوام همچنین می تواند تا حدودی با طول و مشخصات گارانتی تعیین شود. به دنبال گارانتی های طولانی تر ، به خصوص در موتور باشید .

راحتی در استفاده
مهم نیست جاروبرقی از نظر مشخصات فنی چقدر عالی باشد ، باید استفاده از آن برای شما آسان باشد. به آنچه در مورد جارو برقی فعلی خود دوست ندارید فکر کنید و به دنبال مدل جدیدی باشید که این مشکلات را برطرف کند .

در نظر بگیرید که آیا در مورد وزن و یا ترجیحات شخصی در مورد جاروی ایستاده و جاروی مخزنی ، موارد خاصی دارید . اگر دلایل خاصی برای خرید جاروبرقی جدید وجود دارد ، به یاد داشته باشید که مورد جدید شما راه حل هایی برای این چالش های تمیز کردن ارائه دهد.

صرف نظر از وضعیت خاص شما ، جاروبرقی که انتخاب می کنید باید در دست خود احساس خوبی داشته باشید و برای استفاده از آن خسته نباشید و خسته نشوید . بدون اینکه به خود برای تمیز کردن  زیر مبلمان یا گوشه و کنار اتاق ها ، فشار بیاورید و به راحتی بتوانید  مانور دهید .

سطح نویز و سر و صدا
میزان سر و صدا نیز در خرید جارو برقی  قابل توجه است . بعضی از جاروبرقی ها می توانند آنقدر پر سر و صدا باشند که استفاده از آنها تقریبا غیر قابل تحمل است . بسیاری از جاروبرقی های خوب می توانند در سطح کاملاً راحت کار کنند و به شما امکان می دهند صدای تلفن یا صدای زنگ درب را به راحتی بشنوید .

میزان سر و صدای جارو در حین کار ایجاد می شود و به صورت دسی بل (dB) رتبه بندی می شود .

ظرفیت
ظرفیت جاروبرقی به اندازه کیسه گرد و غبار یا مخزن آن مربوط می شود . هرچه این اندازه بزرگتر باشد ، نیاز به تغییر و تحول کمتر است .

اگر خانه بزرگی دارید و یا رفت و آمد زیادی دارید به این معنی است که مقادیر بیشتری از خاک برای حذف خواهید داشت. در این حالت یک جاروبرقی کامل را در نظر بگیرید. به این ترتیب ، هیچ مشکلی برای تغییر مداوم کیسه یا خالی کردن مخزن نخواهید داشت .

ذخیره سازی
بعضی از خانه ها فضای کافی برای ذخیره سازی دارند و بعضی دیگر حتی چند اینچ را هم برای ذخیره سازی ندارند. اگر فضای ذخیره سازی در خانه شما زیاد است ، حتماً به این فکر کنید که جاروبرقی جدید خود را در کجا ذخیره کنید . آیا در فضایی که آخرین مورد خود را ذخیره کرده اید ، جای می گیرد؟

پیوست ها
همه جاروبرقی های باکیفیت به همراه  مجموعه ای از ابزارها و لوازم جانبی عرضه می شوند که اکثر نیازهای کف و بالا را برای تمیز کردن پوشش می دهد. اما بعضی از مشاغل وجود دارد که به ابزارهای خاص نیاز دارند و برخی ابزارهایی که فقط کار را آسانتر می کنند و در دسترس بودن ابزارهای جانبی اضافی باعث افزایش کارایی و در اغلب موارد بهبود عملکرد جاروبرقی شما می شود.

به عنوان مثال از ابزار انعطاف پذیر موجود استفاده کنید. ابزار استاندارد که برای بیشتر نیازها بسیار عالی عمل می کند ، اما نمی تواند به گوشه و کنارو پشت  وسایل برسند در حالی که ابزار منعطف و انعطاف پذیر  دارای نازل هایی است که به آرامی می تواند به پشت مبلمان و وسایل برسد و دسترسی به گوشه ها را راحت می کند.

یکی دیگر از ابزارهای محبوب قلم مو گرد و غبار نرم است. این بزرگتر از یک برس مخصوص گرد و غبار است که دارای برس های نرم تری برای تمیز کردن ملایم دستگیره ها ، آباژورها و سایر وسایل شکننده است. نسخه ای نیز وجود دارد که به شما امکان می دهد زاویه قلم مو را تنظیم کنید ،تا وسایلی مانند قفسه های بلند گرد و غبار ، پرده های پنجره و پنکه سقفی را آسان تر تمیز کنید.

 

منبع : www.bestvacuum.com

 

برگشت به بالا
بررسی، انتخاب و خرید آنلاین