چگونگی یک خرید امن در اینترنت

نکاتی برای خرید آنلاین ایمن
دلایل متعددی در دنیا وجود دارد که بخواهید آنلاین خرید کنید و خرید در این فضا برای  شما و ذهنتان سخت و  آزار دهنده است . همه ما گاهی برای خریدهای شخصی از خرید اینترنتی یا خرید آنلاین استفاده می کنیم
و بعضاً در گشت و گذار در اینترنت با جملاتی تحت عنوان ارزانترین ، قیمت های استثنایی ، تخفیف باورنکردنی ، نصف قیمت و … مواجهه می شویم .

 این در حالی است که همیشه مواردی مثل آیا خرید من امن است ، حمل و نقل آن سریع است و چه زمانی به دست من خواهد رسید ، قیمت آن مناسب است ، جنس با کیفیتی است و  …. برای شما مساله ساز است . حال برای خرید مطمعن از این سایت ها از چه روش هایی استفاده کنیم ؟

اما در مورد آدم های بدی که در این فضا وجود دارند مانند هکرها و جاسوسان و … چه کنیم ؟

بله این اتفاقات دور از دسترس نیست . مرکز شکایت های اینترنتی FBI می گوید جرم شماره یک از جرایم سایبری در سال 2017 به خرید های اینترنتی باز می گردد . عدم پرداخت هزینه و یا عدم ارسال کالا از این قبیل موارد است .

طبق گزارشات موسسه APWG ( anti phishing working group) فیشینگ (phishing : به تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، رمز عبور ، اطلاعات حساب های بانکی  و… از طریق جعل یک وب‌سایت، آدرس ایمیل و… گفته می‌شود و یا به عبارت ساده‌تر وقتی شخصی سعی می‌کند شما را فریب دهد تا اطلاعات شخصی‌تان را در اختیارش بگذارید ، یک حمله فیشینگ اتفاق می‌افتد) در چند سال اخیر همیشه حائز رتبه اول تا سوم بین جرایم اینترنتی می باشد .

طبق یک نظرسنجی که اخیراً توسط موسسه PCMag  انجام شده است ،25 درصد از افراد این جامعه آماری کاملا مورد این نوع حملات سایبری مثل بدافزارها ، کلاهبرداری ها با کارت اعتباری و یا باج افزارها قرار گرفته اند .

اگرچهاین آمار  تا حدودی نگران کننده است اما نباید شما را از خرید آنلاین باز دارد . شما فقط باید از عقل سلیم خود استفاده کنید و از توصیه های عملی پیروی کنید . در اینجا دستورالعمل های اساسی وجود دارد که می توانید  از آنها استفاده کنید و با اطمینان در هر مکان و زمانی آنلاین خرید کنید .

از وب سایت های آشنا استفاده کنید

از یک سایت قابل اعتماد شروع کنید . نتایج جستجو می تواند زیاد و متفاوت باشد و شما را گمراه کند ، به خصوص هنگامی که از چند صفحه اول جستجوها در اینترنت رد می شوید . اگر سایت را می شناسید ، احتمال خطرات آن کمتر است .

برای مثال همه ما می دانیم که Amazon.com یک سایت بسیار معتبر است .  از اشتباهات و غلط های املایی سایت ها یا درگاه های بانکی بر حذر باشید. اشتباهاتی که در این مورد می توان برخورد استفاده از net. به جای com. و یا در درگاه های بانکی مثل www.bannk.com یا www.banck.com و امثال این اشتباهات باشد .

به دنبال قفل و امنیت باشید

هرگز و به هیچ عنوان  با استفاده از کارت اعتباری خود از سایت هایی که فاقد رمزگذاری SSL (لایه سوکت های ایمن) هستند  به صورت آنلاین خرید نکنید.  سایت هایی دارای پروتکل ایمن  SSL هستند که URL و یا آدرس سایت  به جای HTTP با HTTPS شروع شود . نمادی به شکل قفل ، به طور معمول در سمت چپ URL در نوار آدرس یا نوار وضعیت پایین در زیر ظاهر می شود  بستگی به مرورگر شما دارد.

HTTPS اکنون حتی در سایت های غیر خرید نیز بسیار استاندارد است ، به حدی که Google Chrome از صفحات بدون S   می و به عنوان “امن” نیست یاد می کند .

اطلاعات شخصی و اضافی خود را فاش نکنید
هیچ خرید الکترونیکی یا آنلاینی به شماره تأمین اجتماعی یا روز تولد شما یا شماره ملی شما و … برای انجام امور نیاز ندارد . اما اگر کلاهبرداران این اطلاعات شما را بدست آورند می توانند صدمات زیادی به شما وارد کنند . هرچه کلاهبرداران بیشتر بدانند ، سرقت هویت شما راحت تر خواهد بود . در صورت امکان ، به طور پیش فرض از دادن هرگونه اطلاعات شخصی خودداری کنید . حتی سایت های بزرگ هم ممکن است روزی دچار مشکل شوند .

حساب بانکی خود  را به طور مرتب بررسی کنید

منتظر نباشید که صورتحساب شما در پایان هر ماه بیاید یا زمان هایی که فقط مجبور به گرفتن آن هستید اقدام کنید . به طور مرتب در طول فصل و حتی در هنگام تعطیلات  کارت اعتباری و حساب های خود را بررسی کنید به دنبال هر گونه مغایرت در آن باشید .

کامپیوتر خود را ایمن کنید

کلاهبرداران دور هم نمی نشینند تا منتظر باشند شما اطلاعاتتان را به آنها بدهید . بعضی اوقات آنها چیزهای دیگری به شما می دهند تا مثلاً به شما کمک کنند . شما باید با به روزرسانی های منظم و مداوم آنتی ویروس خود کامپیوترتان را در برابر بدافزارها محافظت کنید .

با این وجود بهتر است هزینه یک مجموعه امنیتی تمام عیار را بپردازید ، که دارای نرم افزار ضد ویروس خواهد بود ، اما همچنین با اسپم ، ایمیل های فیشینگ و حملات فیشینگ از طریق وب سایت ها مبارزه خواهید کرد .  خوشحالیم که گزارش دهیم که 53٪ از پاسخ دهندگان در نظرسنجی PCMag در تابستان گذشته اظهار داشتند که از نرم افزار ضد ویروس استفاده می کنند .

به یاد داشته باشید ، فقط نصب آن کافی نیست . اطمینان حاصل کنید که ابزارهای ضد بدافزار شما یا همان آنتی ویروس شما همیشه به روز باشند . در غیر این صورت ، کلاهبرداران و هکرها می توانند تهدیدهای جدیدی را اعمال کنند و همیشه تهدیدهای جدیدی وجود دارد .

پس استفاده از یک آنتی ویروس قدرتمند با بروزرسانی های همیشگی و هرروزه ایمنی اطلاعات شما را به شدت بالا می برد .

Wi-Fi خود را خصوصی کنید

اگر می خواهید به یک کانون عمومی یا شبکه وای فای عمومی و رایگان متصل شوید حتماً به شبکه های شناخته شده مانند آنچه در فروشگاه های معتبر وجود دارد  بپیوندید. به هرکدام از ارائه دهندگان در ارتباط با وای فای کشور می توان به طور کلی اعتماد کرد ، اما احتمالاً در این موارد خاص باید از یک شبکه خصوصی مجازی نیز برای امنیت بیشتر استفاده کنید .

در یک نظرسنجی توسط  PCMag ، به میزان 48 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که آنها هرگز از یک سرویس VPN استفاده نمی کنند و تنها 26 درصد می دانستند که برای استفاده ایمن از Wi-Fi عمومی باید VPN داشته باشند. این کافی نیست .

از پایانه های عمومی خودداری کنید

سعی کنید از کامپیوتر و یا وسیله شخصی خود این کارها را انجام دهید و از رفتن در مکان های عمومی خودداری کنید زیرا ممکن است که اطلاعات کارت شما در آن ذخیره شود و یا مورد سو استفاده قرار بگیرد .

همچنین در زمان خرید با استفاده از لپتاپ یا موبایل در مکان های عمومی مراقب اطراف خود باشید تا کسی از اطلاعات شما یادداشت برداری یا سو استفاده نکند .

از رمزهای عبور قوی استفاده کنید

ما از خوانندگان PCMag در یک نظرسنجی پرسیدیم که آیا آنها اغلب رمزهای عبور خود را تغییر می دهند . تنها یازده درصد ادعا می کردند که این کار را هر روز انجام می دهند ، اما این افراد دروغگو هستند . اکثریت قریب به اتفاق (حدود 27 درصد تا 30 درصد  ) تنها چندین بار در سال رمز خود را عوض می کنند و حدود 35 درصد اصلا عوض نمی کنند .


اما حتی رمزعبور کامل شما نیز کامل نیست. حرکت هوشمندانه تر این است تا  از یک برنامه مدیریت رمز عبور برای ایجاد رمزهای عبور ناخواسته استفاده کنید . حدود 24 درصد از افراد در نظرسنجی PCMag گفتند که از یک برنامه مدیریت رمز عبور استفاده می کنند ، اما تعداد آنها باید بیشتر باشد .

به تلفن همراه فکر کنید
دیگر نیازی به عصبانیت در مورد خرید آنلاین با یک دستگاه تلفن همراه نیست . به سادگی از برنامه هایی که مستقیماً توسط فروشندگان استفاده می شود ، مانند Amazon و  “citykala” و Target استفاده کنید . بدون مراجعه به فروشگاه یا وب سایت ، ازاین برنامه ها استفاده کنید تا آنچه را که می خواهید پیدا کنید و سپس مستقیماً خرید را انجام دهید .

نکات مهم

فروشگاههای معتبر مشخصات واقعی را به طور دقیق در وب سایت خود درج می کنند .

از سایت هایی خرید نمایید که حتماً نماد اعتماد الکترونیکی را داشته باشند. این نماد توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر می شود در حال حاضر سایت های دارای این نماد را میتوان از طریق سایت Enamad.ir مشاهده کرد. اغلب سایت های کلاهبرداری با عناوینی نظیر خرید شارژهای ارزان قیمت ، خرید انواع تلفن همراه ، خرید لوازم بهداشتی و… در فعالیت هستند پس با کلیک برروی نماد اعتماد از اعتبار آن مطمئن شوید .

منبع : www.pcmag.com

برگشت به بالا
بررسی، انتخاب و خرید آنلاین